Aktuality

MŠ I. Šustaly

Pirátský den

Pirátský den

Den dětí jsme oslavili v pirátském podání. Dům dětí a mládeže Kopřivnice připravil spoustu stanovišť, kde si každý pirát vyzkoušel své dovednosti (hvězdář, vzkaz v láhvi..) Pirátská loď doplula pak i k nám do školky a piráti nám na zahradě zakopali poklad, který jsme museli pomocí tajných šifer a nápověd najít...


Minizátopek 2023

Minizátopek 2023

Ve čtvrtek se konal již tradiční štafetový běh pro děti z mateřských škol - Minizátopek. "Sportování máme rádi a jsme všichni kamarádi. Hej, hej, hej, Šustalky je nej!!!" S tímto pokřikem jsme se i my zúčastnili a obsadili 8.místo - gratujeme.


Výlet

Výlet

Hned v prvním týdnu jsme využili krásného počasí a vyrazili s dětmi "Medvíďaty" na výlet na Bílou Horu. Ti nejodvážnější se mohli pokochat i pohledem přímo z rozhledny.  


Lišáčci - Váňův kámen 2022

Lišáčci - Váňův kámen 2022

Lišáčci byli u Váňova kamene. Cestou viděli na louce srnku. Někdy pozorují veverky a poblíž školky dokonce zahlédli strakapouda. 


Broučci 2022

Broučci 2022

Na podzim se konala akce s rodiči - Uspávání broučků. Na začátku bylo krátké divadelní představení o nezbedném broučkovi, který mamince foukal do kamínek a poté následovala stezka po okolí.  Malí broučci (děti) si svítili na cestu lucerničkami, lampionky či svíčkami. Po cestě si mohli vyzkoušet projít pavučinou, vylézt na žebřík zazvonit na zvoneček, převézt dříví nebo vyhnout se klikatou cestičkou žluně. A na konci všechny čekal teplý čaj s perníkem.    


Půda - ekologický program na Vanaivanu

Půda - ekologický program na Vanaivanu

V pondělí dne 24.10.2022 se třída Medvědů vydala do Skautského centra Vanaivan, kdy byl pro děti připravený ekologický program na téma PŮDA.  Děti se dozvěděly, z čeho se půda skládá, k čemu je důležitá, co všechno se v ní nachází, experimentálně si vyzkoušely schopnost půdy zadržovat vodu v různých podmínkách, seznámily se s vermikompostérem apod.  Program jsme si všichni užili a už teď se těšíme na příští návštěvu.  Více fotek naleznete v galerii.  


Výlet do Dinoparku

Výlet do Dinoparku

V úterý 17. května jsme se vydali prozkoumat tajemný svět druhohor do Dinoparku Ostrava.  Některé zákoutí vypadaly přímo opravdově , ne jen jako ozvučené robotické modely dinosaurů.  K objevení kostry prehistorického tvora ukrytého v písečných hlubinách jsme potřebovali lopatku, štětec a notnou dávku trpělivosti. V 3D kině jsme sledovali napínavý příběh malého brachiosaura, dino - express nás provezl cestou plnou nástrah, málem jsme se ztratili v dino -bludišti a taky jsme si užili spousta legrace na…


Kozí farma Zerlina

Kozí farma Zerlina

 V krásné krajině Valašska je rodinné hospodářství, kde  po pastvinách běhá stádečko koz hnědých krátkosrstých. A přesně tam jsme se vydali na malou exkurzi. Na uvítání nám připravili již dříve nadojené mléko a ochutnávku sýrů. Podívali jsme se  do stájí, povídali si o přežvýkavcích, jejich chovu, přírodě a zužitkování všeho co nám příroda dává. Prohlédli jsme  si zemědělské stroje a řekli si o zpracování píce. Nahlédli jsme též do dojírny a ti statečnější si mohli zkusit kozu podojit. Z jejich…


Slovenská Strela

Slovenská Strela

Bez kouře a bez komína, přes sedm řek, sedm vrchů, na půl auto, na půl vlak, od Vltavy k Dunaji,  jako střela krajem letí, tmavorudý motorák. kola tlučou na bubínek, kolejnice zpívají. S dětmi s předškolní třídy jsme přijali nabídku komentované prohlídky Slovenské Strely. Prohlídka byla rozdělena do dvou částí, v první jsme si z jedním z průvodců prohlídli interiér vlaku a ve druhé části byl připraven program, který v prostoru depozitáře absolvovaly děti pod vedením druhého z průvodců. Moc děkujeme…


Hrajeme si s emocemi

Hrajeme si s emocemi

Často u dětí řešíme Proč se vzteká? Proč nikomu nechce půjčovat věci? Čeho se pořád bojí? Kde se v něm/ní bere soutěživost? I u nás ve třídě učíme děti sociálním vztahům, vzájemné empatii, ale i k vyjádření vlastních pocitů a potřeb. K povídání jsme využili zajímavou didaktickou pomůcku, kterou vytvořila paní Štěpánka Vontrobová - komunikační karty "Mé emoce" - (12 situací + 55 otázek, 7 postaviček emocí, 7 hádanek), spolu s CD s příběhy nám pomohly lépe pochopit a …


Světové Vánoce

Světové Vánoce

Já mám z Vánoc nejraději, když se kolem všichni smějí, když se kapři mrskají a prskavky prskají. není vůbec důležité, dostat dárků horu, hlavní je že těšíme se na Vánoce spolu.   Veselé a pohodové Vánoce přejí Medvědi ve vánočním videu:   https://drive.google.com/file/d/1WZrNuI614aEMu7MB_HoTUIRqSkMjoZtZ/view?usp=sharing   


"řidičáky" na koloběžky

Záměrem projektu dopravní výchovy bylo získání specifických dovedností jak bezpečně reagovat v dopravních situacích. Umět se v dopravním prostředí orientovat a naučit se používat základní pravidla silničního provozu přiměřeně k věku dítěte a to jako chodce, pasažéra v autě, jezdec na kole, koloběžce nebo cestujícího. To vše si mohli vyzkoušet děti i přímo v praxi na dopravním hřišti u naší MŠ a to za dohledu hlídky městské policie. Všem dětem, kteří "zkoušku" zvládli rozdali policisté…


Minizátopek 2021

Minizátopek 2021

Jako již tradičně se naše školka zúčastnila závodu ve štafetovém běhu -  Minizátopek.  Vést dětí k aktivnímu pohybu a zdravému stylu života je důležitou složkou aktivit naší MŠ, učíme tak děti  uvědomovat si vlastní tělo, ovládat cíleně svalstvo a vytvářet pozitivní vztah k pohybu samotnému.


Jak se připravit na nástup do MŠ

Jak se připravit na nástup do MŠ

Deset dobrých rad, které usnadní vám i vašemu dítěti nástup do školky 1)Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako " tam tě naučí poslouchat, tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod. 2)Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a …


Medvědi v minizoo

Medvědi v minizoo

Naši velcí medvědí předškoláci se vypravili do minizoo. Že byla pro ně malá? Ale kdepak. Jmenuje se sice minizoo, ale jsou zde stovky tropických ryb v nádržích objemu několika tisíc litrů, dále různé druhy hadů a ještěrů. A že nejsou opravdu malí jsme se mohli přesvědčit i my, když se nám dvoumetrová krajta Alice omotala kolem těla. Agamy, opičky, piraně, štíři a želví král Karel nás okukovali skrze skla terárií.  Převážná část těchto zvířat slouží ve své domovině jako potrava pro místní obyvatele, a to…


Výlet do ZOO Lešná

Výlet do ZOO Lešná

Dne 25.5. se třídy Ježků a Lišáků vydaly autobusem na výlet do ZOO Lešná. Už v MŠ jsme se zabývali projektem "Afrika" a nyní jsme se ocitli v Africe - v zoologické zahradě. Děti se velmi těšily na lvího krále, slona, žirafu,... Měly možnost zahledět se do krásných lachtaních očí a lachtani dětem předváděli své plavecké umění. Nakrmili jsme rejnoky a dokonce jsme si zabubnovali na bubny v černošském obydlí. Se ZOO jsme se rozloučili u tučňáků, kteří byli velmi přátelští. Počasí nám naštěstí…


Divadlo LETADLO

Divadlo LETADLO

Děti ze třídy Medvědů a Lišáků byly spolu s divadlem LETADLO v Austrálii. A jak jsme se tam měli?   V Austrálii bylo krásně sluníčko nám svítilo my z toho až píšem básně jak se nám tu líbilo.   Koala je velkým spáčem emu z písku vykukuje klokan nejraději skáče kakadu si prozpěvuje.   S průzkumníky veselí  smějeme se rádi letadlem jsme letěli s vámi kamarádi.  


Nech brouka žít

Nech brouka žít

V parčíku u MŠ Pionýrská se probudil brouček a chybí mu hmyzí kamarádi. Společně jsme se je pokusili potěšit přineseným kamínkem, který je namalován na motivy z hmyzí říše. Ne deseti zastaveních(cedulích)  jsme se dozvěděli, kdo všechno žije v trávě, na louce i u vody.  Cedule jsou velmi zdařilé textem i ilustrací hmyzu. Jak by také ne, když autorem textu je Petra Žallmannová. 


Jako na dlani

Jako na dlani

Jako na dlani - přesně tak jsme měli celou Kopřivnici při pohledu z Bílé hory. Ukazovali jsme si, co kde je, jestli uvidíme naši školku, svůj dům, kostel, poštu, Červený kámen. A to vše jsme si i namalovali uhlem. U Váňova kamene jsme pozorovali, co vše už roste a kvete a na druhý obrázek jsme použili barevné suché pastely k vystižení všech odstínů zelené. 


Hra na Eskymáky

Hra na Eskymáky

Hádanka – „chyták“ Mohou si eskymácké děti hrát s tučňáky? Nemohou! Tučňáci žijí jen na jižní polokouli a Eskymáci na severu. Víš, kde je jižní a severní pól? Takové a jiné „rozumy“ nosily děti domů a rodiče se nestačili divit: “Kde to ty děti vzaly?“ Přece jim to ukazovala p. učitelka na glóbusu. Zábavné i poučné bylo hraní na Eskymáky. Děti „jako“ chytaly ryby (ryba na oběd), mohly po obědě odpočívat v IGLÚ, vyzkoušely eskymácký pozdrav, skákaly na „ledové kry“, dělali jsme pokusy se sněhem a ledem.


Balónkový den

Balónkový den

Co všechno je kulaté? Balonky a míče, Slunce, zeměkoule, pomeranč, šnečí vajíčka a ještě spoustu dalších nápadů měly děti z Lišáčků, když začal náš balónkový den. Ten jsme si užili nejen při řádění na klouzačce, ale i při třídění barev, malování, házení a koulení. Nakonec si děti nakreslily veselý obličej na nafouknutý balónek, který si mohly vzít domů.


Ponožkový den

Ponožkový den

Dne 21. března si celý svět každoročně připomíná, že jsou mezi námi lidé, kterým příroda nadělila jeden chromozom navíc. Datum Světového dne Downova syndromu je zvoleno zcela záměrně, je to totiž právě jednadvacátý chromozom, který lidem s tímto postižením přebývá. A protože chromozomy svým tvarem nápadně připomínají ponožky, v České republice podporu spoluobčanům s mandlovýma očima i jejich rodinám projevujeme už desátým rokem takzvaným Ponožkovým dnem. Během Ponožkového dne si lidé oblékají nesourodý pár…


Vánoční večírek

Vánoční večírek

Předvánoční čas je dobou příprav a těšení na "Ježíška". Pro děti je vhodnou motivací k nejrůznějším činnostem a poznání. V naší třídě Líšáků jsme si udělali na závěr roku vánoční večírek. Už od rána se děti těšily na ten velký den. Abychom navodili vánoční atmosféru, pouštěli jsme si a zpívali koledy. A v rámci zachovávání tradic jsme si rozkrojili jablíčko, pouštěli jsme si lodičky z ořechových skořápek po vodě a ochutnávali cukroví, které nám napekly maminky dětí. Nechybělo ani tancování, výroba…


Návštěva výrobny klíčů v Kopřivnici

Návštěva výrobny klíčů v Kopřivnici

Naší snahou je poskytnout dětem prostřednictvím vzdělávací nabídky co nejvíce prožitků z reálného prostředí, které je obklopuje. Například při seznamování dětí s profesemi dospělých, dáme přednost přímé ukázce než pomůckám či různým doplňkům ve třídě. Využíváme každé běžné situace k získávání nových poznatků A tak když šla paní školnice Hela přidělat klíče ke dveřím, šli jsme se spoustou otázek s ní přímo do zámečnictví.  Jak se klíče vyrábí ? Z čeho se vyrábí? Co vše je k tomu zapotřebí? Děti pak tyto získané poznatky využily …


Lišák z firmy FAVEA

Lišák z firmy FAVEA

Zaměstnanci firmy Favea Kopřivnice nám darovali třídního maskota plyšového „pana Lišáka“. Jako poděkování jim děti zazpívaly, zarecitovaly básničku a slíbily, že se někdy s Lišákem přijdou do firmy podívat.


Ekologický program na Vanaivanu – téma: koloběh vody

Ekologický program na Vanaivanu – téma: koloběh vody

Program byl zaměřen na získávání poznatků týkajících se vody na Zemi ve všech jejích podobách. Děti se hravou formou seznámily s vlastnostmi vody, s životem u vody v našich klimatických podmínkách, s koloběhem vody v přírodě.  Děti si formou dramatické hry hrály jako kapky vody a podle obrázků běhaly (rybník – vypařování – obloha – déšť – rybník) a tím vytvořily koloběh vody. Společně jsme si připomněli význam čistoty vod pro život člověka. Děti si vyzkoušely vyrobit filtr, kterým se dá…


„Lesní školka“ aneb učíme se a hrajeme si venku

„Lesní školka“ aneb učíme se a hrajeme si venku

Ať je teplo nebo zima, venku je nám vždycky prima. To by mohlo být i motto naší lesní školky. Jednou týdně chodíme s dětmi na celé dopoledne ven – do parku, na louku, do lesa … Děti se tak seznamují s novým prostředím, učí se vnímat přírodu, která je obklopuje, všemi smysly (poslech ptačího zpěvu, vůně rostlin), mohou tak přímo pozorovat   typické znaky v daném ročním období, používat nejrůznější zdroje k získávání informací (pozorování zvířecích stop). Vedeme děti k vytváření zdravých životních návyků, upevňování tělesné…


Medvědi v zimě na zahradě i na kopci

Medvědi v zimě na zahradě i na kopci

  malujeme na sníh hrajeme Koulovanou stavíme a  sněhuláky vyšlapáváme cestičky ve sněhu – labyrinty v hlubokém sněhu děláme „andělíčky“ jezdíme na lopatách na krátkém (bezpečném) kopci válíme sudy  


Týdenní třídní program: Mikulášek zvoní cinká, …

Týdenní třídní program: Mikulášek zvoní cinká, …

Příchod Mikuláše, anděla a čerta – svátek, který téměř všechny děti očekávají nejen s radostí, ale i s obavami. „Existuje opravdu čert?“ „Opravdu čert odnáší zlobivé děti do pekla?“ „Je čert opravdu tak zlý, jak se o něm povídá?“ Hlavním cílem tohoto tematického plánu bylo ukázat a představit dětem čerta jako rošťáka, který je jim v mnohém podobný a zároveň děti zbavit strachu a obav (nebo je alespoň zmírnit) prostřednictvím her, aktivit a činností, které budou dětem příjemné. Než k nám do školky přišel…


Maškarní bál

Maškarní bál

Masopust je období veselí, legrace i hostin. Na hostinách se jí maso, jitrnice, koláče, koblížky a jiné dobroty. Lidé si připravují masky a maškary, tancují a zpívají. Je to období od Tří králů až do začátku postní doby. I my ve školce jsme si takový malý maškarní bál připravili.