“Každou chvíli se určitě rozprší. Mám moc práce, dneska to nestihneme. Taková zima, to přece nikam nemůžeme. Potřebuji doma uklidit. Podívej, je tam mokro, plno kaluží. Je příliš velké zima, určitě nastydneš. Dnes nikam nemůžeme, přece a tam prší.” Poznáváte se v těchto větách? Existuje velká spousta důvodů, proč zůstat v pohodlí domova. My dospělí jsme skuteční odborníci na jejich hledání. Naštěstí je tady s námi spousta malých dobrodruhů, kteří se jen tak něčeho nezaleknou a jsou připraveni vyrazit objevovat tento svět za každého počasí. A místo hledání výmluv umí najít způsob, jak si to venku i přes nepřízeň počasí užít. Naše děti naštěstí ještě neztratily tu úžasnou schopnost najít na všem něco pozitivního a využít, každou příležitost naplno. My “rozumní” dospělí bychom se měli pokusit podívat na svět zase dětskýma očima. Zavzpomínat jaká zábava byla skákat v kalužích, běhat po venku v dešti, válet sudy na louce, plácat se v blátě. A dopřát tuto příležitost i našim dětem a pokusit se najít možnost, jak vyrazit každý den ven alespoň na hodinu. (Samozřejmě s pořádnou výbavou do nepříznivého počasí a zodpovědností, kterou za naše dobrodruhy máme.)
Proč je ale vlastně důležité chodit každý den ven? Naše generace tráví většinu času zavřená v budovách. Velká většina z nás tráví celé dlouhé hodiny prací uvnitř a po práci se opět zavřeme ve svých domovech. Trávíme tedy prakticky všechen čas v nepřirozeném prostředí mezi čtyřmi stěnami. A to nepříznivě ovlivňuje naši psychiku. Neměli bychom zapomínat najít si v našem nabitém programu alespoň chvíli kdy vyrazíme do lesa, nebo parku. A připomeneme si, jak je příjemné se vrátit zpět do našeho přirozeného prostředí, kde naši předkové trávili většinu svého času a udělat tak i něco pro své zdraví.
V naší školce vedeme děti k tomu, že pobyt venku je důležitý. Děti jsou rodiči vybaveny i do nepříznivého počasí a my máme možnost s nimi trávit, co nejvíce času venku, ať už na procházkách po okolí, nebo naši malí dobrodruzi mohou objevovat svět na naší přírodní zahradě. V tomto bezpečném prostředí mají možnost vyzkoušet si spoustu věcí. Děti mají k dispozici nejen herní prvky, ale mohou pro své hry využít celou zahradu. A to jak pro hru, kdy rádi využívají keře a stromy, ze kterých se stávají jejich domečky a bunkry, nebo také mají možnost se zapojit do péče o zahradu, jako je vytrhávání plevele ze záhonů, sázení stromů a květin. Nebojíme se ani pokusů, takže v zimě nám na zahradě vznikla sopka a na jaře jsme se pustili i do výroby pastí na hmyz, který následně zkoumáme. Pozorujeme vykopané larvy chroustů. Plánujeme pořízení králíčka a stále hledáme další radosti.
Není tedy divu, že pro naše děti a jejich podnikavé rodiče nebyl problém se zapojit do výzvy Buď venku! A děti měly možnost se vyjádřit k tomu, proč jsou rády venku a co je tam baví. A my bychom se mohli jejich myšlenkami inspirovat. Je hezké, že si i děti uvědomují prospěšnost pobytu venku a objevily se myšlenky, že je pobyt venku zdravý, můžou dýchat čerstvý vzduch a mají lepší náladu a taky cituji “načerpáme energii a vitamínek D.” V odpovědích je vidět i potřeba pohybu a vybití energie. Děti zmiňují možnost skákat, houpat se, běhat, jezdit na kole, bobovat, také je velice oblíbené skákání v kalužích, takže je vidět, že ani deštivé počasí děti nezastaví. V odpovědích je také vidět touha dětí po poznání, nových vjemech a zážitcích. Chtějí poslouchat zpěv ptáků, cítit vůni květin, vyrazit na výlet, pozorovat a poznávat zvířátka a rostliny a také plnit venku různé úkoly. Děti také oceňují možnost trávit čas s kamarády a hrát si s nimi, takže je vidět i potřeba sociálního kontaktu.
Děti jsou kreativní a úžasné bytosti, které si umí poradit i s nepřízní počasí, najít na všem něco dobrého a využít každou příležitost, které se jim dostane. Našim hlavním úkolem by mělo být nepředávat jim své strachy a předsudky. Umožněme jim objevovat tento svět, vyzkoušet si co nejvíce věcí, něco úžasného zažít. A k tomu je příroda kolem nás dokonalá. Když zahodíme nechuť, pořádně se oblečeme, tak nás ani zima a déšť nezastaví. Pokusme se najít alespoň chvíli v našich nabitých programech a vraťme s našimi dětmi zpátky do dětských let a vyrazme ven. Určitě to ocení nejen naši malí dobrodruzi, ale i my dospělí.
Autor Zuzana Kvitová