Kampaň obyčejného hrdinství

MŠ Pionýrská

ZEMĚ MÁ SVÁTEK a my jí chceme s dětmi nejen popřát všechno nejlepší, ale také to s ní oslavit a udělat pro ní něco dobrého. Zapojili jsme se tedy  do Kampaně obyčejného hrdinství 2021, které organizuje Ekoškola ve spolupráci s fondem Tereza.

Kampaň obyčejného hrdinství je 7 dní, kdy můžeme se svojí školou, organizací i rodinou přispět k lepšímu světu.

Kampaň nezastaví klimatické změny, ale může mnoha lidem ukázat, že lze něco udělat na své osobní úrovni, ve své domácnosti či v komunitě. Každý má určitou moc, která závisí na jeho věku i zkušenostech. A záleží, jak tuto moc využije. Možná zvládne vyměnit žárovku, možná přejde s domácností na zelenou energii, možná ... Každý někde musí začít, důležité je, tam ale nepřestat!

Rádi s dětmi mluvíme o přírodě, o Zemi, o možnostech jak si ji udržet co nejdéle zdravou. S účastí jsme tedy neváhali ani chvíli, je to možnost jak si děti mohou prakticky vyzkoušet ochranu Země i ve svém věku a zažít pocit, že i ony mohou mnohé změnit.

Výzvy jsme přijali celkem tři:

Výzva Zasaď rostlinu! Na den Země s dětmi zasadíme na školní zahradě strom a květiny do truhlíku.
Zaměření: Tato výzva míří na rozvoj senzitivity (citlivosti) a vztahu k přírodě.
Proč to děláme? Rostliny, a zvláště stromy, absorbují ve velkém oxid uhličitý, který je jeden ze základních plynů stojících za skleníkovým efektem. Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.

Chcete se zapojit jako rodiny s námi? Zasaďte v týdnu od 19.4 do 25.4.2021 květiny, strom či bylinky u Vás doma a pošlete nám na email: ms-pionyrska@koprskolky.cz vzkaz či fotografii z vašeho domácího sázení.

Výzva Buď venku! Každý den buď minimálně jednu hodinu v rámci svého volného času venku v přírodě (i kdyby to měl být městský park).
Zaměření: Tato výzva podporuje rozvoj vztahu k přírodě.
Proč to děláme? Pohyb venku totiž zlepšuje psychickou pohodu, paměť a zvyšuje imunitu. Udělejte si tuto výzvu zábavnou (vylezte každý den na jiný strom, foťte, poznejte 5 druhů ptáků, běžte ven za každého počasí…).

Výzva probíhá v týdnu od 3.5. do 9.5.2021 a je určena pro rodiče s dětmi naší školky. Rodiče s dětmi, kteří se rozhodnou výzvu přijmout si vyplní deníček nebo jakkoliv zaznamejí svůj pobyt venku a jeho délku v jednotlivých dnech určeného týdne. Své záznamy předají paní učitelce v MŠ či pošlou na výše uvedený email. Už nyní hoříme zvědavostí, kolik dětí se zapojí a kolik času společně dokážeme být venku.

Výzva Šiř informace!
Zaměření: Tato výzva rozvíjí kritické myšlení, občanskou angažovanost a komunikační dovednosti.
Pokud chceme ovlivnit co nejvíce lidí, inspirovat je a motivovat k udržitelnějšímu způsobu života, který naše planeta potřebuje, je třeba šířit informace a pozitivní příběhy. Pozitivní příběh jistě vznikne výzvou pro rodiče s dětmi Buď venku a o tomto jevu, chceme připravit reportáž, kterou pak budeme šířit dál.

Výzvu jsme přijali v týdnu 17.-23.5.2021

Zaujali Vás naše výzvy? Připojte se k nám. Nebo můžete jako rodina vyzkoušet i další výzvy, které nalzenet na webové adrese https://ekoskola.cz/cz/aktualni-kampan


Galerie