Aktuality

MŠ Lubina

VANAIVAN - ZAZIMOVÁNÍ ZVÍŘÁTEK

VANAIVAN - ZAZIMOVÁNÍ ZVÍŘÁTEK

Ve skautském centru Vanaivanu jsme si domluvili ekologický program O ZVÍŘÁTKÁCH. Během dopoledne se Vrabčáci i Skřivani postupně dovídali, co potřebují lesní zvířátka, než nastane zima. Tak nejdříve se dozvěděli, že se zvířátka dělí na obratlovce a bezobratlé a pokusili si je do skupin i rozdělit. Vyrazili do terénu posbírat skleničky s potravou a zvířátkům pak na tácky nachystali hostinu. V lesíku pomohly postavit pelíšky na zimu pro ježka i žabku, prohlédli si úkryt ve starém stromu…


SÁZENÍ STROMKŮ S MYSLIVCI

SÁZENÍ STROMKŮ S MYSLIVCI

Každý rok se domluvíme s panem myslivcem a vyrážíme společně na procházku do lesa. Letos nás ale pan myslivec požádal, zda bychom mu nechtěli pomoci kousek lesa vysadit. Byli jsme pro ... V pátek, vyzbrojeni rukavicemi, jsme došli se Skřivánky na kraj lesíka, kde na nás už čekali tři myslivci. Měli přívěs plný stromečků a také vrták, kterým hloubili díry do země. Ukázali dětem, jak stromečky správně do připravené díry uložit, jak je zasypat hlínou a pak zatančit kolem stromku medvědí tanec a tím ho pořádně…


PODZIM V PŘÍRODĚ

PODZIM V PŘÍRODĚ

Letošní podzim se opravdu vyvedl. Vyrážíme se Skřivánky i s Vrabčáky na výpravy do přírody, abychom se podívali, jak umí podzim čarovat. 


PLAVEM RÁDI

PLAVEM RÁDI

Jezdíme se Skřivánky jednou týdně plavat na bazén. Plavecké dovednosti dětí se lekce po lekci zdokonalují. Na počátku měly děti obavu z "hluboké vody" a dnes skáčou, plavou a dovádějí ve velkém bazéně jako zkušení plavci. Ve vodě i pod vodou plavou jako rybičky.


OVOCE A ZELENINA NA VÝSTAVĚ

OVOCE A ZELENINA NA VÝSTAVĚ

Obdivujeme zahradníky, kterým na zahradě vyrostou zeleninové a ovocné unikáty. My jsme takoví malí kozlíci v zahradě, ale taky se nám sem tam nějaká malinkatá úrodička podaří. Zatím je chodíme obdivovat na výstavu a věříme, že jednou se to zkrátka podaří i nám. Děkujeme všem zahradníkům, kteří nám věnovali své výpěstky do školky do kuchyně. To se zase budou vařit dobroty. Mňam. 


MOŠTOVÁNÍ

MOŠTOVÁNÍ

Jablíček se letos urodilo nadmíru a tak jsme se rozhodli uspořádat akci pro děti a jejich rodiče, JABLÍČKOHRANÍ. S jablky se dají dělat nejrůzněší věci. Kromě hraní jsme se rozhodli pro aktivity, které nám přinesou užitek. A tak jsme moštovali a máme jablíčkové šťávy na celý týden. A taky jsme pekli. To vám byla mňamka. Jen kdyby ty dobroty rychleji vychladly. 


ZÁVIŠICKÝ OVÁL

ZÁVIŠICKÝ OVÁL

Ve čtvrtek 9.června se sešly vesnické školky na sportovním hřišti v Závišicích, aby si zazávodili ve čtyřech disciplínách - hod míčkem do dálky, skok z místa, běh 200m nebo 100m a překážková dráha. Počasí nám přálo a tak Skřivánci i Vrabčáci běhali, skákali i házeli, co jim síly stačily. A sil měli všichni dosti, protože si ze sportovní akce do školky odvezli zlaté medaile z obou kategorií. ó-ó-ó to se povedlo.


ŠKVAŘILI JSME VAJEČINU NA ZAHRADĚ

ŠKVAŘILI JSME VAJEČINU NA ZAHRADĚ

V pátek 3.6. si děti do školky přinesly vajíčka, slaninu, pažitku a cibuli, abychom si mohli na zahradě UŠKVAŘIT VAJEČINU. Hned ráno se děti pustily do krájení i rozklepávání vajíček. Když bylo vše nachystáno, donesli jsme připravené ingredience paní kuchařce, která nám vše ve velikém hrnci předsmažila. S dětmi jsme si mezi tím připravili na zahradě ohniště – a pak jsme si už sami vaječinu nad ohněm uškvařili. Ta byla voňavá, ta byla dobrá. Na konci svačinky zůstal jen prázdný hrnec.


PASOVÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ s NOCOVÁNÍM ve ŠKOLCE

PASOVÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ s NOCOVÁNÍM ve ŠKOLCE

Jedno čtvrteční odpoledne jsme pozvali rodiče našich předškoláků na zahradu, abychom společně oslavili odchod předškolních dětí do školy. Nejprve si děti s pomocí svých rodičů splnilo "malou školkovou maturitu", potom byli za několikaletý pobyt ve školce odměněni malými upomínkovými dárky a nakonec došlo i na tradiční pasování Skřivánků předškoláků na ŠKOLÁKY.  Na závěr dne nám rodiče ještě pomohli s opékáním špekáčků a pak už jsme je poslali domů.  Předškoláci totiž zůstali ve školce, aby prožili tradiční…


CANISTERAPIE

CANISTERAPIE

Ve čtvrtek 26. května nás ve školce navštívila canisterapeutka se svou čtyřnohou fenkou Betynkou. Děti Bety nakrmily i učesaly, vodily ji na vodítku. Také si vyzkoušely projít s ní tunelem z kruhů – ojoj, nebylo jednoduché v tunelu ovládat „maxipejska“. Děti Bety hladily i objímaly, tulily se k ní. Setkání s hodnou a klidnou fenkou bylo velmi příjemné, hřejivé a chlupaté.


MUZIKOHRÁTKY

MUZIKOHRÁTKY

Do školky za námi přijela Vlaďka a přivezla s sebou etnické a relaxační hudební nástroje. Usadila se s dětmi na zahradě a postupně předváděla, jak znějí tibetské mísy, tibetský zvon, dešťová hůl, ocean drum, flétna siyotanka, zvonkohry a různá chřestidla. Děti nejenom hře na nástroje naslouchaly, ale samy se do hry zapojily a vyzkoušely si, že hudbu i rytmus mohou vyjádřit také pohybem. Nejvíce je ale bavilo bubnování a muzicírování na africké bubny djembe. Bylo to veselé, hudebně pohybové…


JAK JSME SADILI STROMEK

JAK JSME SADILI STROMEK

Máme nový stromeček - třešničku. Tatínci nám pomohli vykopat díru a už to jelo - usadit do jámy, přisypat hlínou, udusat, přidat kolík, dosypat a pořádně zalít. A teď už jen budeme chodit stromečku zpívat, aby nám strom pěkně zakořenil a brzy dával své plody. 


POKUSY S ČARODĚJNICÍ

POKUSY S ČARODĚJNICÍ

Každý rok se na konci dubna slétají čarodějnice. Nebylo tomu jinak ani letos, přilétlo jich do naší školky opravdu mnoho. Čarodějnicemi se to ve školce jen hemžilo. Byly malé i větší, veselé i rozpustilé, měly hady, kočky, netopýry i pavouky. Všechny byly kouzelné. Ale jen jedna čarodějnice, ta, která přiletěla na návštěvu, uměla "opravdicky" čarovat. Předváděla Vrabčákům i Skřivanům opravdická kouzla a čáry.


DEN ZEMĚ V KOPŘIVNICI

DEN ZEMĚ V KOPŘIVNICI

Když slavila naše planeta Země svátek, probíhala v parku E. Beneše v Kopřivnici akce pro děti. Vrabčáci ani Skřivani si tuto akci nenechali ujít a vyrazili busem do Kopřivnice. A bylo to fajn, protože si tam vyzkoušeli zajímavé aktivity - řídili popelnicí, třídili obrázkové odpadky, seli řeřichu, nakreslili plakát Naše planeta, zkusili rozkvést květinu, vyrobit si svíčku a nakonec si pohladili i sovu. I když sluníčko bylo schované za mraky a ukápla i nějaká ta dešťová kapička, přesto si to…


VE ŠKOLE

VE ŠKOLE

Před zápisem jsme se Skřivánky vyrazili do ZŠ v Lubině. Byli jsme se podívat v 1. třídě, kde si naši předškoláci vyzkoušeli, jak se jim bude sedět ve školní lavici. Prvňáčci měli připravené zajímavé úkoly, které s našimi předškoláky společně plnili. Strávili jsme ve škole příjemné dopoledne a moc jsme si to užili.


NOC S ANDERSENEM

NOC S ANDERSENEM

V pátek 1.4. jsme se Skřivánky prožili večer v knihovně v Kopřivnici. Ocitli jsme se v říši broučků, se kterými jsme zažili nejedno dobrodružství: housenkám jsme pomohli zakuklit se, zachraňovali jsme světlušku z pavoučí sítě, malým mravenečkům jsme donesli zásoby do mraveniště, byli jsme i na večerní hostině, džunglí jsme se vydali za pohádkou, pomohli jsme chytat mouchy i zničit mšice. Byl to večer plný zážitků a překvapení.


JARO UŽ JE TU

JARO UŽ JE TU

Jaro, jaro, jaro už je tu. Zimu jsme vyhnali, jaro přivítali, tak uvidíme, čí síla vládnutí bude silnější. My sázíme na jaro a sluníčko.


PONOŽKY NA NOŽKY

PONOŽKY NA NOŽKY

Proč ponožky na nožky? 21. 3. je SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU. A my jsme tímto gestem všichni popořili lidičky a dětičky s Downovým syndromem. Je to to nejmenší, co pro ně můžeme udělat. Děti s Downovým syndromem nás učí lásce. A lásky není nikdy dost.  


JEMINE, DOMINE, MASOPUST POMINE

JEMINE, DOMINE, MASOPUST POMINE

JEMINE, DOMINE, MASOPUST POMINE, JEMINE, DOMINE, MASOPUST PRYČ. MASOPUST USTANE, RŮŽENEC NASTANE, JEMINE, DOMINE, MASOPUST PRYČ. 


ROZPUSTILÝ MASOPUST

ROZPUSTILÝ MASOPUST

JEMINE, DOMINE, MASOPUST POMINE, JEMINE, DOMINE, MASOPUST PRYČ. Jaké jsou tradiční masky, zvyky a masopustní veselí v období masopustu? Co je to vlastně MASOPUST? Tohle všechno jsme se dozvěděli nejen se školce, ale také na zámku ve Valašském Meziříčí v rámci programu ROZPUSTILÝ MASOPUST. Povídali jsme si o masoustní kolbyle, proč je o masopustu důležitý medved s medvědářem, budeme si povídat a chystat tradiční masopustní jídlo a vše vyvrcholí masopustním průvodem po naší krásné obci Lubina. 


TAJEMNÉ DVEŘE

TAJEMNÉ DVEŘE

Kam asi vedou tajemné dveře v dlouhé chodbě? My jsme to zjistili. Za tajemnými dveřmi je solná jeskyně. Poprvé jsme si ji měli možnost prohlídnout zblízka a zjistit, jak to tam vypadá. Chvíli jsme seděli na lehátkách a pozorovali stropy a stěny plné tajemných výstupků a světýlek. Posléze jsme objevovali tajemsví soli na podlaze. Zatím jsme zjistili, že je jako písek. Tak uvidíme, co bude dál.


NA BRUSLÍCH

NA BRUSLÍCH

Jednou týdně dojíždíme do Kopřivnice na zimní stadion BRUSLIT. Začátky nejsou vůbec jednoduché - Skřivánci zjistili, že udržet se na ledě není vůbec jednoduché. A tak každý týden trénují a krůček po krůčku se zdokonalují. A mooooc je to baví. Jezdí s úsměvem. 


STAVITELÉ MĚSTA

STAVITELÉ MĚSTA

V úterý 18.ledna k nám přijel lektor z Malé technické univerzity, aby ukázal dětem, jak si mohou postavit město z Lega. Z dětí se stali malí STAVITELÉ, kteří si během jednoho dopoledne vyzkoušeli postavit celé město. Během programu stavěli domy z Lega, spojovali cesty, vyzkoušeli si zhotovit mapu svého postaveného města a nakonec si zahráli hru Aktivity, během které  nakupovali různé budovy. Program byl pestrý, zábavný a dětem se moc líbil.