Aktuality

MŠ Lubina

ŠIŠKY S MÁKEM K OBĚDU

ŠIŠKY S MÁKEM K OBĚDU

Byly jarní prázdniny a ve školce nás bylo pomálu. U paní kuchařky jsme si k pátečnímu obědu objednali šišky s mákem. A protože paní kuchařka vaří každý den, s dětmi jsme se domluvili, že jí tentokrát s obědem pomůžeme. Z kuchyně jsme si přinesli potřebné potraviny a pustili se do přípravy těsta a následně i šišek. Hotovo jsme měli, než jsme stačili říci jedna dva tři. Paní kuchařka nám pak šišky v kuchyni uvařila a my si na nich při obědě pochutnali.


NA BRUSLÍCH

NA BRUSLÍCH

Bruslím, bruslím po ledu, báječně to dovedu...  A opravdu to Skřivánkům na bruslích jezdí. Koukněte se na fotky a sami se o tom přesvědčíte. 


CO SE DĚJE POD VŘESEM V ZIMĚ

CO SE DĚJE POD VŘESEM V ZIMĚ

Víte, co se děje pod vřesem v zimě? Že nééééé. Hmyz pořádá ples. Můžou tam jen ti, co mají 6 nožiček a něco dobrého sebou na bál přinesou. A je tam opravdu pěkně živo a veselo. I když je venku zima a sníh. 


PRVNÍ POMOC PRO DĚTI

PRVNÍ POMOC PRO DĚTI

Ve středu 8.2. k nám do školky přijela záchranářka Kamila, která vstřícnou a zábavnou formou ukázala dětem, jak mohou i ony poskytovat první pomoci. Děti si vyzkoušely, jak zastavit krvácení, ošetřit drobná poranění nebo popáleniny. Na závěr si také vyzkoušely masáž srdce na figuríně. I ti nejmenší mohou mnoho dokázat, když ví jak.


STAVITELÉ VĚŽÍ

STAVITELÉ VĚŽÍ

V prosinci jsme se pustili do STAVEB VĚŽÍ. Jak na to, nám přišel ukázat pan stavitel. Přinesl s sebou kufr Lega, plánky i technické výkresy. Pod odborným dohledem Skřivánci zvládli postavit věže i rozhledny, vysílače z Ještědu i věž z papírových kelímků. Užili jsme si dopoledne mezi kostičkami Lega.


MALÍ LYŽNÍCI

MALÍ LYŽNÍCI

I přes nepřízeň počasí, které je spíš jarní, než určené k lyžování, jsme vyrazili lyžovat. Je to sice trošku zvláštní sněhová nadílka, taky trochu klouzavá, ale jo - lyžujeme. Zvládli jsme rozcvičku, pohyb na jedné lyži a krásně zvládáme i "pizzu". 


RADOVÁNKY NA SNĚHU

RADOVÁNKY NA SNĚHU

Sněží, sněží, mráz kolem běží, zima je kočičce - ale Skřivánci ven běží.  Běží, aby si mohli zajezdit na bobech z kopce dolů. A Vrabčáci taky ven běží. Vlastně se sněhem brodí. To byla nadílka.


ŠVADLENKY

ŠVADLENKY

Vánoce se blíží a tak jsme se Skřivánky vytáhli šicí stroj a pustili se do šití vánočního dárku. Hotové výrobky si můžete zakoupit ve Vánočním obchůdku.  


PEKLI JSME CUKROVÍ

PEKLI JSME CUKROVÍ

V předvánočním čase to všude voní cukrovím. Také u nás ve školce to jednoho dne cukrovím zavonělo. Skřivánci se dali do pečení lineckých hvězdiček ... Jeden den si z přinesených surovin v míse uhnětli těsto a druhý den se pak pustili do vykrajování hvězdiček. Hvězdičkami zaplnili dva plechy, jak jim to šlo od ruky. Po upečení hvězdičky natřeli marmeládou a obalili si je v cukru. Už se moc těší, až si na nich pochutnají.  


MIKULÁŠ VE ŠKOLCE

MIKULÁŠ VE ŠKOLCE

Jako každý rok k nám do školky přišel Mikuláš s andělem a čertem. Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.


SPORTUJEME S EMÍLKEM

SPORTUJEME S EMÍLKEM

Po dvouleté pauze jsme se opět zúčastnili sportovní akce na ZŠ E. Zátopka. 10 starších Skřivánků závodilo v běhu a 5 mladších Skřivánků pak zdolávalo překážkovou dráhu. I když se nám nepodařilo vybojovat medaile, pořádně jsme si to užili. A jak řekli naši malí sportovci- není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A tak se rádi zúčastníme zase příště.


KRAVIČKY Z MLÉČNÉ FARMY

KRAVIČKY Z MLÉČNÉ FARMY

V rámci týdne „NAŠE KRÁVA MLÉKO DÁVÁ“ jsme vyrazili se Skřivánky i Vrabčáky na exkurzi do Mléčné farmy, kde jsme prožili dopoledne plné zážitků. Prošli jsme se kravínem, kde jsme objevili robota, který kravičkám přihrnoval siláž a také robotickou lopatu, která shrnovala a uklízela hovínka - „kravince“ a sama je vyvezla až do žumpy. Neuvěřitelné ... Potom jsme navštívili telecí školku, ze které jim právě uteklo jedno telátko. Zašli jsme se také podívat do porodnice, kde si děti mohly prohlédnout 10 min…


VANAIVAN - ZAZIMOVÁNÍ ZVÍŘÁTEK

VANAIVAN - ZAZIMOVÁNÍ ZVÍŘÁTEK

Ve skautském centru Vanaivanu jsme si domluvili ekologický program O ZVÍŘÁTKÁCH. Během dopoledne se Vrabčáci i Skřivani postupně dovídali, co potřebují lesní zvířátka, než nastane zima. Tak nejdříve se dozvěděli, že se zvířátka dělí na obratlovce a bezobratlé a pokusili si je do skupin i rozdělit. Vyrazili do terénu posbírat skleničky s potravou a zvířátkům pak na tácky nachystali hostinu. V lesíku pomohly postavit pelíšky na zimu pro ježka i žabku, prohlédli si úkryt ve starém stromu…


SÁZENÍ STROMKŮ S MYSLIVCI

SÁZENÍ STROMKŮ S MYSLIVCI

Každý rok se domluvíme s panem myslivcem a vyrážíme společně na procházku do lesa. Letos nás ale pan myslivec požádal, zda bychom mu nechtěli pomoci kousek lesa vysadit. Byli jsme pro ... V pátek, vyzbrojeni rukavicemi, jsme došli se Skřivánky na kraj lesíka, kde na nás už čekali tři myslivci. Měli přívěs plný stromečků a také vrták, kterým hloubili díry do země. Ukázali dětem, jak stromečky správně do připravené díry uložit, jak je zasypat hlínou a pak zatančit kolem stromku medvědí tanec a tím ho pořádně…


PODZIM V PŘÍRODĚ

PODZIM V PŘÍRODĚ

Letošní podzim se opravdu vyvedl. Vyrážíme se Skřivánky i s Vrabčáky na výpravy do přírody, abychom se podívali, jak umí podzim čarovat. 


PLAVEM RÁDI

PLAVEM RÁDI

Jezdíme se Skřivánky jednou týdně plavat na bazén. Plavecké dovednosti dětí se lekce po lekci zdokonalují. Na počátku měly děti obavu z "hluboké vody" a dnes skáčou, plavou a dovádějí ve velkém bazéně jako zkušení plavci. Ve vodě i pod vodou plavou jako rybičky.


OVOCE A ZELENINA NA VÝSTAVĚ

OVOCE A ZELENINA NA VÝSTAVĚ

Obdivujeme zahradníky, kterým na zahradě vyrostou zeleninové a ovocné unikáty. My jsme takoví malí kozlíci v zahradě, ale taky se nám sem tam nějaká malinkatá úrodička podaří. Zatím je chodíme obdivovat na výstavu a věříme, že jednou se to zkrátka podaří i nám. Děkujeme všem zahradníkům, kteří nám věnovali své výpěstky do školky do kuchyně. To se zase budou vařit dobroty. Mňam. 


MOŠTOVÁNÍ

MOŠTOVÁNÍ

Jablíček se letos urodilo nadmíru a tak jsme se rozhodli uspořádat akci pro děti a jejich rodiče, JABLÍČKOHRANÍ. S jablky se dají dělat nejrůzněší věci. Kromě hraní jsme se rozhodli pro aktivity, které nám přinesou užitek. A tak jsme moštovali a máme jablíčkové šťávy na celý týden. A taky jsme pekli. To vám byla mňamka. Jen kdyby ty dobroty rychleji vychladly. 


ZÁVIŠICKÝ OVÁL

ZÁVIŠICKÝ OVÁL

Ve čtvrtek 9.června se sešly vesnické školky na sportovním hřišti v Závišicích, aby si zazávodili ve čtyřech disciplínách - hod míčkem do dálky, skok z místa, běh 200m nebo 100m a překážková dráha. Počasí nám přálo a tak Skřivánci i Vrabčáci běhali, skákali i házeli, co jim síly stačily. A sil měli všichni dosti, protože si ze sportovní akce do školky odvezli zlaté medaile z obou kategorií. ó-ó-ó to se povedlo.


ŠKVAŘILI JSME VAJEČINU NA ZAHRADĚ

ŠKVAŘILI JSME VAJEČINU NA ZAHRADĚ

V pátek 3.6. si děti do školky přinesly vajíčka, slaninu, pažitku a cibuli, abychom si mohli na zahradě UŠKVAŘIT VAJEČINU. Hned ráno se děti pustily do krájení i rozklepávání vajíček. Když bylo vše nachystáno, donesli jsme připravené ingredience paní kuchařce, která nám vše ve velikém hrnci předsmažila. S dětmi jsme si mezi tím připravili na zahradě ohniště – a pak jsme si už sami vaječinu nad ohněm uškvařili. Ta byla voňavá, ta byla dobrá. Na konci svačinky zůstal jen prázdný hrnec.


PASOVÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ s NOCOVÁNÍM ve ŠKOLCE

PASOVÁNÍ PŘEDŠKOLÁKŮ s NOCOVÁNÍM ve ŠKOLCE

Jedno čtvrteční odpoledne jsme pozvali rodiče našich předškoláků na zahradu, abychom společně oslavili odchod předškolních dětí do školy. Nejprve si děti s pomocí svých rodičů splnilo "malou školkovou maturitu", potom byli za několikaletý pobyt ve školce odměněni malými upomínkovými dárky a nakonec došlo i na tradiční pasování Skřivánků předškoláků na ŠKOLÁKY.  Na závěr dne nám rodiče ještě pomohli s opékáním špekáčků a pak už jsme je poslali domů.  Předškoláci totiž zůstali ve školce, aby prožili tradiční…


CANISTERAPIE

CANISTERAPIE

Ve čtvrtek 26. května nás ve školce navštívila canisterapeutka se svou čtyřnohou fenkou Betynkou. Děti Bety nakrmily i učesaly, vodily ji na vodítku. Také si vyzkoušely projít s ní tunelem z kruhů – ojoj, nebylo jednoduché v tunelu ovládat „maxipejska“. Děti Bety hladily i objímaly, tulily se k ní. Setkání s hodnou a klidnou fenkou bylo velmi příjemné, hřejivé a chlupaté.


MUZIKOHRÁTKY

MUZIKOHRÁTKY

Do školky za námi přijela Vlaďka a přivezla s sebou etnické a relaxační hudební nástroje. Usadila se s dětmi na zahradě a postupně předváděla, jak znějí tibetské mísy, tibetský zvon, dešťová hůl, ocean drum, flétna siyotanka, zvonkohry a různá chřestidla. Děti nejenom hře na nástroje naslouchaly, ale samy se do hry zapojily a vyzkoušely si, že hudbu i rytmus mohou vyjádřit také pohybem. Nejvíce je ale bavilo bubnování a muzicírování na africké bubny djembe. Bylo to veselé, hudebně pohybové…


JAK JSME SADILI STROMEK

JAK JSME SADILI STROMEK

Máme nový stromeček - třešničku. Tatínci nám pomohli vykopat díru a už to jelo - usadit do jámy, přisypat hlínou, udusat, přidat kolík, dosypat a pořádně zalít. A teď už jen budeme chodit stromečku zpívat, aby nám strom pěkně zakořenil a brzy dával své plody. 


POKUSY S ČARODĚJNICÍ

POKUSY S ČARODĚJNICÍ

Každý rok se na konci dubna slétají čarodějnice. Nebylo tomu jinak ani letos, přilétlo jich do naší školky opravdu mnoho. Čarodějnicemi se to ve školce jen hemžilo. Byly malé i větší, veselé i rozpustilé, měly hady, kočky, netopýry i pavouky. Všechny byly kouzelné. Ale jen jedna čarodějnice, ta, která přiletěla na návštěvu, uměla "opravdicky" čarovat. Předváděla Vrabčákům i Skřivanům opravdická kouzla a čáry.


DEN ZEMĚ V KOPŘIVNICI

DEN ZEMĚ V KOPŘIVNICI

Když slavila naše planeta Země svátek, probíhala v parku E. Beneše v Kopřivnici akce pro děti. Vrabčáci ani Skřivani si tuto akci nenechali ujít a vyrazili busem do Kopřivnice. A bylo to fajn, protože si tam vyzkoušeli zajímavé aktivity - řídili popelnicí, třídili obrázkové odpadky, seli řeřichu, nakreslili plakát Naše planeta, zkusili rozkvést květinu, vyrobit si svíčku a nakonec si pohladili i sovu. I když sluníčko bylo schované za mraky a ukápla i nějaká ta dešťová kapička, přesto si to…


VE ŠKOLE

VE ŠKOLE

Před zápisem jsme se Skřivánky vyrazili do ZŠ v Lubině. Byli jsme se podívat v 1. třídě, kde si naši předškoláci vyzkoušeli, jak se jim bude sedět ve školní lavici. Prvňáčci měli připravené zajímavé úkoly, které s našimi předškoláky společně plnili. Strávili jsme ve škole příjemné dopoledne a moc jsme si to užili.


NOC S ANDERSENEM

NOC S ANDERSENEM

V pátek 1.4. jsme se Skřivánky prožili večer v knihovně v Kopřivnici. Ocitli jsme se v říši broučků, se kterými jsme zažili nejedno dobrodružství: housenkám jsme pomohli zakuklit se, zachraňovali jsme světlušku z pavoučí sítě, malým mravenečkům jsme donesli zásoby do mraveniště, byli jsme i na večerní hostině, džunglí jsme se vydali za pohádkou, pomohli jsme chytat mouchy i zničit mšice. Byl to večer plný zážitků a překvapení.


JARO UŽ JE TU

JARO UŽ JE TU

Jaro, jaro, jaro už je tu. Zimu jsme vyhnali, jaro přivítali, tak uvidíme, čí síla vládnutí bude silnější. My sázíme na jaro a sluníčko.


PONOŽKY NA NOŽKY

PONOŽKY NA NOŽKY

Proč ponožky na nožky? 21. 3. je SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU. A my jsme tímto gestem všichni popořili lidičky a dětičky s Downovým syndromem. Je to to nejmenší, co pro ně můžeme udělat. Děti s Downovým syndromem nás učí lásce. A lásky není nikdy dost.